Bureau Veritas Sverige presenterar
Auditor of the Year Award 2025:
Oskar kämpe
Intervju med oskar
Presentera dig själv, vem är Oskar?
Jag heter Oskar Kämpe och bor i en villa strax utanför Halmstad med min fästmö och vår hund. Jag är utbildad maskiningenjör och har arbetat med kvalitet och miljö de senaste 13 åren, främst inom medicinteknik. Har arbetet med revisioner i 10 år, först mot leverantörer och senare som tredjeparts revisor.
Hur länge har du varit hos BV och vilka områden reviderar du?
Jag började på BV hösten 2023 och jag reviderar fyra olika standarder; ISO 13485 medicinteknik, ISO 9001 kvalitet, ISO 14001 Miljö samt ISO 45001 arbetsmiljö. Reviderar en mängd olika typer av verksamheter så som olika tillverkande bolag, regioner och olika företag inom den medicintekniska sektorn.
Hur det känns att arbeta med BV och skulle du rekommendera andra att gå med?
Jag trivs mycket bra på BV med bra och trevliga kollegor med hög kompetensnivå. Det är mycket god stämning och jag upplever att vi samarbetar väldigt bra för att lösa våra uppgifter. Vi är ett välfungerande team och jag har dagligen kontakt med mina kollegor för att för att få eller ge hjälp i olika frågor. Jag rekommenderar varmt BV, vi har kul ihop!
Vad är ditt arbetsområde på BV?
Jag är anställd på BV och arbetar med tre områden; Revisioner, utbildningar och teknisk granskning. Jag är också produktansvarig för ISO 9001. ISO 14001 och ISO 45001. Som revisor får jag träffa våra kunder och lära mig om deras olika verksamheter vilket är spännande. Jag håller utbildningar inom ISO 13485 och tycker det är lärorikt och kul att dela med mig av mina kunskaper. Som teknisk granskare är jag en del av vårt tekniska team där jag granskar rapporter och håller kontakten med mina revisorskollegor.
Vad har detta pris, Årets revisor i BV Sverige, betyder för dig?
Jag är glad och stolt över utmärkelsen och vill tacka alla kollegor! Det känns bra att veta att medarbetare och kunder är nöjda med mitt arbete och min insats. Jag uppskattar det verkligen och vill dela det med alla mina kollegor och medarbetare på Bureau Veritas.
Personer på bild: Herman Fahlström (Certification Manager), Oskar Kämpe (Lead Auditor), Sezer Adelsson (Sales Manager).